niedziela, 18 marca 2018

Co wziąć ze sobą na EDK?

Zapewne wiele osób zastanawia się co zabrać ze sobą na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Poniżej przedstawiam najpotrzebniejszą listę na którą warto rzucić okiem przynajmniej kilka dni przed wyjściem:
 1. Krzyż
  Warto wziąć ze sobą drewniany krzyż, który będziemy potrafili nieść przez całą trasę. Nie należy przesadzać z jego wielkością i ciężarem. Nie jest on obowiązkowym wyposażeniem, ale od lat jest praktykowane wzięcie ze sobą krzyża na oficjalną Ekstremalną Drogę Krzyżową.
 2. Rozważania
  1. Do wydrukowania ze strony internetowej
   Organizatorzy EDK zalecają aby korzystać z oficjalnych rozważań, które można pobrać i wydrukować z oficjalnej strony internetowej:

  2. Dostępne w aplikacji mobilnej EDK
   Rozważania są dostępne w aplikacji mobilnej Ekstremalna Droga Krzyżowa w formie tekstowej albo w formie audio, gdzie możemy ich po prostu posłuchać.
 3. OPIS TRASY PDF
  !!! KAŻDY UCZESTNIK POWINIEN SAM WYDRUKOWAĆ OPIS TRASY NA KTÓRĄ SIĘ WYBIERA. NIE ZAPOMNIJ WYDRUKOWAĆ I ZABRAĆ ZE SOBĄ OPISU TRASY. !!!
 4. Mapa trasy
  1. Dostępna w aplikacji mobilnej EDK
   W aplikacji mobilnej Ekstremalna Droga Krzyżowa można wybrać trasę i zobaczyć jej przebieg. Aplikacja korzysta z podkładu Google Maps, który wymaga dostępu do internetu i często nie pokazuje mniejszych polnych dróg.
  2. Ślad kml
   Polecam skorzystanie ze śladu trasy i wgrania go do odpowiedniego urządzenia jeśli takim dysponujemy. Jeśli posiadamy smartfona to polecam skorzystać z aplikacji MAPS.ME, która jest dostępna dla smartfonów z systemem Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapswithme.maps.pro&hl=pl oraz iPhone: https://itunes.apple.com/us/app/maps-me-offline-map-nav/id510623322?mt=8.
   Aplikacja umożliwia ściągnięcie map offline wybranego obszaru. Jest to bardzo przydatne, kiedy nie mamy taniego dostępu do internetu a jak zabłądzimy i wyjdziemy na inną miejscowość to będziemy wiedzieli gdzie jesteśmy.
  3. Mapa PDF
   Dla każdej trasy jest przygotowana mapka pdf z naniesionym śladem trasy, którą można wydrukować jeśli nie zamierzamy korzystać z innych dostępnych map.
  4. drukowane mapy miasta i województwa
   Warto skorzystać z mapy Wrocławia oraz innych map danego rejonu ze szlakami pieszymi i/lub rowerowymi.
 5. Naładowany telefon komórkowy + Powerbank (opcja)
  Pamiętajmy o naładowanym telefonie komórkowym, który może być bardzo pomocny jeśli będzie potrzeba zadzwonić po pomoc. Przy korzystaniu ze smartfona do nawigacji pamiętajmy, że włączony gps bardzo szybko zżera baterię. Polecam korzystać z opisu trasy oraz papierowych map i korzystaniu z gps tylko od czasu do czasu. Warto też wziąć ze sobą naładowany Powerbank, który zależnie od wybranego modelu zapewni nam moc kilku ładowań smartfona.
 6. Latarka czołówka lub zwykła latarka + komplet baterii
  Warto wziąć ze sobą latarkę czołówkę, którą można założyć na czoło co jest znacznie łatwiejsze niż trzymanie w ręce. Jeśli jednak ktoś woli tradycyjną latarkę, która zazwyczaj daje lepsze światło to nic nie stoi na przeszkodzie żeby z niej skorzystać. Nie zapominajmy też o zapasowych bateriach, w nocy zazwyczaj baterie można kupić na stacji benzynowej albo w nocnych sklepach, które raczej są rzadkością na trasie.

 7. Kamizelka odblaskowa + opaski odblaskowe
  Z własnego doświadczenia polecam korzystanie z kamizelki odblaskowej. Nieraz byłam na trasie w nocy czy to pieszo czy na rowerze i Dzięki Bogu i kamizelce odblaskowej nigdy nie miałam żadnego wypadku. Dlaczego drogowcy mają kamizelki odblaskowe i jest ona obowiązkowym wyposażeniem samochodu żeby kierowca miał ją pod ręką w razie awaryjnej sytuacji na drodze? Oczywiście dla bezpieczeństwa, tak więc korzystajmy z mądrości innych osób, które już od dawna stosują takie rozwiązanie.
  Warto mieć ze sobą opaski odblaskowe, które są dostępne w różnych kolorach, można je założyć na ręce i na nogi.

 8. Jedzonko + napoje
  Pamiętajmy, że Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie piknik, zatem nie potrzebujemy zabierać ze sobą całego zapasu jedzenia z lodówki. :-) Każdy gram jedzenia będzie nas obciążał na trasie tak więc warto wziąć to co naprawdę potrzebujemy. Polecam wziąć jedzenie wysokokaloryczne takie jak czekolada, chałwa, zwykłe kanapki itp. Można wziąć termos z gorącą herbatą do której można dodać cytrynę albo swój ulubiony sok, nie zapominajmy też o zwykłej wodzie niegazowanej. Myślę, że na jedną noc powinno wystarczyć ok 1 – 1,5 litra różnych napojów.
 9. Folia NRC
  W przypadku mroźnego EDK albo takiego gdzie ma być tylko kilka stopni na plusie warto zaopatrzyć się w folię NRC, która ma tę zaletę, że działa jak koc termiczny i w przypadku kiedy się wychłodzimy albo złapiemy kontuzję i będziemy zmuszeni czekać na pomoc to zakładamy taką folię na siebie i jest nam ciepło jak pod kocem. No może aż tak ciepło to nie, ale warto ją mieć w swoim ekwipunku, ponieważ jest bardzo lekka. Więcej na jej temat można poczytać np. w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Folia_NRC

Zachęcam też do przeczytania oficjalnego poradnika EDK - Zanim wyruszysz: https://www.edk.org.pl/przygotuj-sie.html oraz obejrzenia filmiku na temat „Jak przygotować się do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?”

1 komentarz: