Dokąd pielgrzymować?

Jest kilka możliwości pielgrzymowania, można pielgrzymować indywidualnie, w kilka osób albo w grupie. Poniżej polecam miejsca z wytyczonymi szlakami przeznaczonymi do samodzielnych wędrówek albo w towarzystwie kilku osób.

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Jest to inicjatywa polegająca na przejściu wyznaczonej trasy i rozważaniu stacji Drogi Krzyżowej. Po drodze mijamy różne kościoły, ponieważ stacje drogi krzyżowej są ulokowane przy kościołach. Ekstremalną Drogą Krzyżową można przejść w dogodnym dla siebie terminie wybierając spośród wielu tras. Grupowe przejście Ekstremalnej Drogi Krzyżowej odbywa się pod koniec Wielkiego Postu w wyznaczone dni.

Szlaki św. Jakuba

Główny szlak św. Jakuba Via Regia prowadzi z Polski do Hiszpanii do grobu św. Jakuba, ale w Polsce jest wiele krótszych szlaków św. Jakuba przeznaczonych do przejścia pieszo, przejechania rowerem czy podróżowania konno (raczej koń asfaltu nie wytrzyma, ale jest taka możliwość :-))

Sanktuaria

Warto pielgrzymować do Sanktuariów nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Polecam tą witrynę o sanktuariach, ponieważ zawiera szczegółowe dane adresowe Sanktuariów, ciekawe opisy, zdjęcia i filmiki.

Grupowe pielgrzymowanie

W Polsce jest wiele pielgrzymek w różnym czasie do Sanktuariów Maryjnych i nie tylko. Najbardziej znane są Pielgrzymki do Częstochowy, ale ważnym miejscem jest również Gietrzwałd czy Bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy. Najczęściej wybieraną formą są pielgrzymki piesze, ale coraz więcej zwolenników zyskują pielgrzymki rowerowe i rozwijające się od niedawna pielgrzymki biegowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz