czwartek, 6 grudnia 2018

Mikołajowy odpust najlepszym prezentem

Najlepszym prezentem dla dusz w czyśćcu jest uzyskanie dla nich odpustu a w dniu św. Mikołaja najlepiej uzyskać odpust będąc na Mszy św. w kościele pw. św. Mikołaja...

Kościół Św. Mikołaja
Archidiecezja wrocławska, Dekanat Prusice
55-120 Pęgów, ul. Kościelna 1


Wspólnie z koleżanką pojechałyśmy na odpust do kościoła św. Mikołaja w Pęgowie. Jako środek transportu wybrałyśmy pociąg co z uwagi na mój stan zdrowia w tym dniu było najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie dałabym rady prowadzić samochodu a rowerami było trochę za daleko. Kiedy dotarłyśmy do stacji PKP Wrocław-Mikołajów okazało się, że pociąg ma 47 minut opóźnienia co pomimo naszych najszczerszych chęci uniemożliwiło nam dotarcie na czas. Byłyśmy w kościele w Pęgowie o 18:09 i ku naszemu wielkiemu zdziwieniu trwały jeszcze mowy powitalne a Msza Św. rozpoczęła się o 18:31 czyli byłyśmy przed czasem. :-)
We Wrocławiu jest tylko jedna parafia pw. św. Mikołaja a w całej Archidiecezji jest 9 parafii, zdecydowałyśmy się na Pęgów, ponieważ księdzem proboszczem jest ksiądz Wojtek, który był przez kilka lat wikarym na naszej parafii i uzyskał szczególne łaski w Rzymie dla swojej obecnej parafii. Od dnia 6.12.2018 przez rok w parafii w Pęgowie jest Święty Rok Jubileuszowy z okazji 35-lecia konsekracji kościoła parafialnego oraz erygowania parafii, pokrótce mówiąc przez cały czas odwiedzając kościół św. Mikołaja w Pęgowie można uzyskać odpusty.
Wracając do Mszy Św. to odbyła się pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego, który był legatem papieskim (reprezentował Ojca Świętego), uczestniczyli w niej również J E ks biskup Jan Sobiło z Zaporoża na Ukrainie, odprawiający rekolekcje w parafii oraz księża z Dekanatu Prusice, była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Ksiądz Arcybiskup miał ciekawe kazanie, powiedział o św. Mikołaju, który w naszej kulturze jest utożsamiany z prezentami jak ktoś był grzeczny to dostaje prezent a jak był niegrzeczny to dostaje rózgę. A tymczasem chodzi oto, że ci co byli niegrzeczni też powinni dostać prezent, bo wtedy okazujemy im miłosierdzie. Po Mszy Św. odśpiewaliśmy Hymn do Ducha Św. oraz Boże coś Polskę a następnie środkiem kościoła przeszedł św. Mikołaj z wózkiem cukierków dla dzieci a na samym końcu dorośli też mogli się poczęstować. Była też możliwość nieodpłatnego zrobienia zdjęcia ze św. Mikołajem. :-)

Po skończonych uroczystościach udałyśmy się na stację PKP i tym razem dzięki Bogu pociąg przyjechał punktualnie. Było cieplutko w środku i chwilkę mogłyśmy się rozgrzać. Dodam tylko, że do Pęgowa jeżdżą tylko pociągi regionalne, ale osobiście bardzo sobie chwalę regionalne Koleje Dolnośląskie, które są ciepłe, czyste w środku i nawet jest papier w toalecie. :-)
Jako ciekawostkę podam, że w przyszłym roku planuję trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Rejonu Fatimski Wrocław do Szewc, które są oddalone ok. 4km od Pęgowa. Trasa ma swoją patronkę św. Annę, planowany dystans ok. 30 km, w większości przebiega parkami, Lasem Rędzińskim oraz wałami tak więc będzie bardzo zielona i ekologiczna. :-) :-) :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz