sobota, 11 czerwca 2016

Matka Boża Zwycięska

Jedna Matka Boża ma wiele określeń chyba najbardziej znana w Polsce jest Matka Boska Częstochowska oraz Matka Boska Fatimska a tymczasem we Wrocławiu jest Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.


Kościół Najświętszej Maryi Panny na Piasku
Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej
Archidiecezja wrocławska, Dekanat Wrocław – Katedra
Trasa: Dom - Wrocław, ul. Świętej Jadwigi
Długość: 8,6 km / x2
Sposób pokonania: rower


Zwycięstwo jest bardzo ważnym przymiotem Matki Bożej ponieważ przypomina o tym, że Matka Boża zwyciężyła szatana: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.” (Rdz 3,15). Matka Boża jest opisana jako osoba miażdżąca głowę szatana i ponosząca uszkodzenie pięty czyli uzyskała wielką przewagę nad przeciwnikiem, bo bez głowy nie można funkcjonować a piętę można rehabilitować.

Ten kościół jest jedyny w swoim rodzaju, zbudowany w stylu gotyckim pozwala nam poczuć wiarę swoich przodków poprzez udział w Mszy Świętej Trydenckiej w tzw. starym rycie. Prawdopodobnie jest to jedyny kościół we Wrocławiu gdzie codziennie można uczestniczyć we Mszy Św. Trydenckiej i działa tutaj Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Wrocławskiej. Byłam dzisiaj na Mszy Św. Trydenckiej o godz. 7:00 w kaplicy zimowej, warto zaznaczyć, że równolegle o tej samej godzinie jest Msza Św. tradycyjna tak więc każdy może wybrać formę liturgii, która mu bardziej odpowiada. Wszyscy, którzy nie znają łaciny niech się nie martwią na każdej Mszy Św. w starym rycie Trydenckim jest ministrant modlący się w imieniu wiernych tak więc wystarczy uczestniczyć z pełną powagą i szacunkiem tak jak się najlepiej potrafi a Bóg zrobi resztę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz