piątek, 28 września 2018

Bazylika archikatedralna męczeństwa św. Jana

Wchodząc do bazyliki trafiłam na rozpoczynające się Nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem, myślałam, że po Nabożeństwie będę mieć czas pozwiedzać, ale rozpoczęła się Msza Św.

Bazylika archikatedralna pw. męczeństwa św. Jana
Archidiecezja warszawska, Dekanat Staromiejski
Warszawa, ul. Świętojańska 8Jest to kościół bardzo szczególny, ale nie dane mi było zapoznać się z nim w całości, przytoczę fragment opisu znajdujący się na stronie archidiecezji warszawskiej:
Wnętrze Archikatedry wzbogacano nowymi dziełami sztuki, kolorami witraży przypominających dzieje Polski i polskich świętych, brzmieniem wspaniałych organów niemieckiej firmy Eule, zbudowanych w 1987 roku. Na ścianach umieszczono tablice upamiętniające ważne wydarzenia i tych, których zasługi nie przemijają. W Archikatedrze w Kaplicy Literackiej znajdują się relikwie błogosławionego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, są kaplice z sarkofagami kryjącymi doczesne szczątki Prymasów Polski – Sług Bożych: Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Kardynała Augusta Hlonda.
W bazylice archikatedralnej w większe uroczystości kościelne i święta państwowe Msze św. celebruje arcybiskup metropolita warszawski, tutaj odbywają się rokrocznie święcenia kapłańskie.”

Moją uwagę przykuły obrazki z Panem Jezusem Miłosiernym, które były aż w piętnastu językach. Przed każdym obrazkiem była flaga tak aby w łatwy sposób każdy mógł odnaleźć swoją wersję językową. :-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz