środa, 21 września 2016

Akademicka Msza Święta

Są takie kościoły w Polsce wyznania rzymskokatolickiego, które nie przynależą do żadnej parafii tzw. rektoralne. Jednym z takich kościołów jest kościół św. Macieja pełniący funkcję Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka”.

Kościół rektoralny Świętego Macieja
Archidiecezja wrocławska, Dekanat Wrocław - Katedra
Trasa: Dom - Wrocław, pl. Nankiera 17a
Długość: ok. 8km + 9,5km
Sposób pokonania: marsz
Kościół jest bardzo nietypowy, na głównym ołtarzu znajduje się krzyż a nad nim na łukach w stylu gotyckim wiszą jakby węże koralowe. Patrząc na niego przypomina się scena ze Starego Testamentu, kiedy Mojżesz postawił krzyż i każdy ukąszony, który spojrzał na krzyż pozostawał przy życiu. Podobnie jest z ludźmi choćby mieli wiele grzechów to jeśli zwrócą się w stronę krzyża zostaną zbawieni, ponieważ Bóg przez śmierć na krzyżu zwyciężył grzech.

Byłam na całej Mszy Św. i Adoracji Najświętszego Sakramentu, ale poza mną i księdzem nie widziałam starszych osób tylko same studentki i studentów :-). Msza Św. była w intencji „Obrony pracy magisterskiej”, ksiądz dodał żeby obrona była z wyróżnieniem, bo wtedy idą za nią finanse oraz za pozostałe intencje, które są w serduszku tej osoby. Czytania były czytane z ambony a przed kazaniem była chwila ciszy. Ksiądz w nawiązaniu do Święta św. Mateusza ewangelisty i ewangelii nawiązującej do tego świętego miał o nim kazanie. Ksiądz zwrócił uwagę na słowa Pana Jezusa wypowiedziane do celnika Mateusza: „Pójdź za mną” (Mt 9,9), nie przede mną, nie obok mnie tylko za mną. Mi się to skojarzyło z byciem liderem, który wyznacza nowe kierunki i próbuje pociągnąć do nich ludzi. Prawdziwy lider idzie za Bogiem a ludzie idą za liderem, czyli lider prowadzi ludzi do Boga.


ks. Mirosław Maliński – duszpasterz młodzieży popularnie zwany Malina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz