niedziela, 4 września 2016

Kościół św. Marcina, Barkowo

Barkowo jest wyjątkową wioską, posiada około 600 mieszkańców i 2 zabytkowe kościoły a od 30.08.2016r. znaczek pocztowy z obrazem Matki Bożej Korony Polski z parafialnego kościoła.
 
Kościół św. Marcina
Rzymskokatolicka parafia św. Marcina
Archidiecezja wrocławska, Dekanat Prusice
Trasa: Dom - Barkowo
Długość: ok. 60 km/x2
Sposób pokonania: auto


Barkowo jest dla mnie szczególną miejscowością, ponieważ jest to rodzinna miejscowość mojego taty, bywam tutaj kilka razy do roku więc jest mi znana trochę bliżej. Jeden kościół był kiedyś ewangelicki i został przejęty przez katolików, dlatego w jednej małej wiosce są 2 kościoły. Obraz Matki Bożej Korony Polskiej pochodzi z Lewacz na Wołyniu dzięki staraniom rodziny Rudnickich w 1945 zagościł w tym kościele parafialnym. Obraz jest chętnie odwiedzany przez Kresowian i ich potomków dlatego też zainteresowała się nim Poczta Polska i postanowiła włączyć do wydanej wcześniej kolekcji Madonny Kresowe.


W kościele obok obrazu Matki Bożej Korony Polski znajduje się drewniany Różaniec, który został zrobiony z krzyży przywiezionych z Wołynia jako wotum wdzięczności dla Matki Bożej Królowej Korony Polski za ocalenie i opiekę nad całą rodziną, bliskimi i przyjaciółmi.


Ot i cała historia, zachęcam do odwiedzana Barkowa i zainteresowanych w tym temacie odsyłam do artykułów w Gościu Niedzielnym, które są dostępne on-line: Królowa Korony Polskiej i słup graniczny oraz W Barkowie są dumni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz