wtorek, 28 marca 2017

Historia Niebieskiej trasy EDK - NMP Wspomożycielki Wrocławia

Pewnego dnia Krzysiek przesłał mi maila o poszukiwaniu liderów Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Nie pamiętam kiedy dokładnie dojrzała we mnie myśl aby przygotować własną trasę, która nie wychodzi z Wrocławia, przechodzi kościołami leżącymi najbliżej granicy Wrocławia oraz przez wrocławskie wzgórza tak aby było dużo przewyższeń.
Długość trasy wyszła 144 km i jest nawiązaniem do cytatu w Piśmie Świętym:
I zmierzył jego mur - sto czterdzieści cztery łokcie: miara, która ma anioł, jest miarą człowieka.” (Ap 21,17)
Każdy pielgrzym, który obejdzie miasto przez swój wysiłek i trud będzie budował dla niego duchowy mur obronny przed nieprzyjacielem. Im więcej pielgrzymów tym mur będzie mocniejszy i miasto stanie się Bogiem silne.

18.1.2017
Założenie konta w Panelu EDK.

31.1.2017
Zgłoszenie Rejonu.

7.2.2017
Zgłoszenie Rejonu zostało przyjęte.

18.2.2017
Udział w stacjonarnym szkoleniu Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Katowicach. Szkolenie było obowiązkowe aby moja trasa została zaakceptowana.

22.2.2017
Chciałam żeby trasa rozpoczynała się w parafii św. Michała Archanioła w której znajduje się Kaplica św. Edyty Stein – patronki Wrocławia koło Parku św. Edyty Stein. Salezjanie z parafii św. Michała Archanioła ostatecznie odrzucili propozycję aby EDK rozpoczynało się w ich parafii.

23.2.2017
- Spotkanie z doświadczonymi piechurami Ulą i Krzyśkiem z prośbą o pomoc w przejściu trasy i przygotowaniu opisu. Krzysiek powiedział, że trasa jest zbyt długa i tylko my się na nią zapiszemy i po dłuższej dyskusji wyznaczyliśmy nową drogę przechodzącą przez pobliskie miejscowości: Wilczyce, Siechnice, Świętą Katarzynę o długości ok. 105 km.
- Podzieliliśmy trasę na 3 części i każdy miał pracować nad swoim fragmentem aby przygotować opis i zgłosić swoje pomysły oraz poprawki.
- Tata poparł Krzyśka i zaproponował 102 kilometry, które nie chciało wyjść w żaden sposób.
- Krzysiek zaproponował żebyśmy dołączyli do o. Dominikanów, po przemyśleniu propozycja wydała się bardzo sensowna ponieważ w kościele św. Wojciecha w którym działają o. Dominikanie jest grób bł. Czesława – patrona Wrocławia i do kościoła dochodzi ulica bł. Czesława.

25.2.2017
- Pierwsze objechanie rowerem mojej części trasy. Kościół u o. Dominikanów – Blizanowice.
- Pierwsze objechanie części trasy rowerem i samochodem przez Krzyśka – Blizanowice do Leśnicy.

26.2.2017
Ula zaproponowała zmiany na trasie aby część jej trasy przechodziła szlakiem św. Jakuba wstecz oraz kościół św. Mikołaja w którym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

1.3.2017
Nawiązanie kontaktu z Szymonem – liderem Rejonu Wrocław – Dominikanie.

2.3.2017
- Wspólnie z Ulą stwierdziłyśmy, że trasa za bardzo wchodzi do Wrocławia na Oporów i traci kształt serca. Ula zaproponowała skrócenie trasy o jeden kościół św. Anny co zostało zmienione. Pozostałe propozycje typu przeniesienie Stacji z Kościoła św. Jadwigi do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej czy przejście obok starych domów na Praczach Odrzańskich nie zostały uwzględnione.
- Zmodyfikowałam trasę żeby przechodziła przez Smolec. Trasa uzyskała kształt mięśnia sercowego.

3.3.2017
Objechanie trasy samochodem z Krzyśkiem i przejście niektórych fragmentów gdzie nie dało się przejechać. Krzysiek odkrył nowy wał na Psim Polu, który kończył się w Wilczycach, ale wymagał sprawdzenia całościowego połączenia.

4.2.2017
- Objechanie trasy rowerem w której okazało się, że jedna polna droga, która miała być za Smolcem kończy się w polu. :-) Na szybko wyznaczyłam nową trasę w terenie przez Skałkę i tak już zostało.
- W terenie dostałam taką myśl, że największą Patronką Wrocławia jest Matka Boża a nie św. Edyta Stein i bł. Czesław oraz trasa powinna wychodzić z Kościoła Najświętszego Imienia Jezus w którym znajduje się obraz Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wrocławia.
- Trasa otrzymała nazwę: „Niebieska – NMP Wspomożycielki Wrocławia".

7.3.2017
Załadowanie trasy wraz z opisem do panelu EDK i czekanie na zatwierdzenie trasy.

8.3.2017
- Wizyta w godzinach funkcjonowania kancelarii parafialnej na Parafii Najświętszego Imienia Jezus i zwrócenie się z prośbą do księdza proboszcza o wyruszenie EDK z jego parafii. Ksiądz Proboszcz powiedział, że jest chętny jeśli biskup wyrazi zgodę.
- Kontakt z księdzem z EDK odpowiedzialnym za media z prośbą o pomoc w uzyskaniu zgody od biskupa. Ksiądz powiedział, że nic się nie da zrobić, ponieważ jest to inicjatywa oddolna a nie odgórna. Ksiądz polecił usunąć trasę z systemu, ale Bóg tego nie chciał.

9.3.2017
Wysłanie wniosku z prośba o objęcie przez Arcybiskpua Patronatem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Rejonie Wrocław.

11.3.2017
O. Dominikanie ostatecznie odmówili aby trasa wychodziła z ich kościoła, ponieważ mnie nie znają.

19.3.2017
Piesza wyprawa do Kościoła NMP Pompejańskiej w Żernikach Wrocławskich spowodowała zmianę trasy tak aby nie przechodziła przez ruchliwe Radomierzyce tylko ulicę Wspólną.

23.3.2017
Przyszło oficjalne pismo o objęciu Patronatem Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Rejonie Wrocław.

24.3.2017
Ksiądz proboszcz wyraził zgodę na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w jego parafii z parafialnego kościoła pw. Najświętszego Imienia Jezus.

25.3.2017
- Trasa została zatwierdzona z długością 96 km.
- Geodeta Jacek Malańczuk dokonał pomiaru trasy w specjalistycznym programie C-Geo i stwierdził długość trasy102,88 km.
- Ostateczna długość trasy widoczna w EDK została jako 102 km.

27.3.2017
Ruszyły zapisy na trasę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz