środa, 23 listopada 2016

Kościół przy granicy Wrocławia

Dzisiaj byłam w Świniarach tj. we Wrocławiu Świniarach, miejscowości, która przez wiele lat była odrębną osadą a 33 lata temu została przyłączona do Wrocławia, czyli całkiem niedawno. Jadąc rowerem do Świniar napotkałam na znak koniec terenu zabudowanego, później była nieoświetlona droga a potem ponownie teren zabudowany i oświetlony. :-)

Kościół św. Jadwigi
Archidiecezja wrocławska, Dekanat Wrocław - północ I (Osobowice)
Trasa: Dom - Wrocław, ul. Pęgowska 10
Długość: 12,8 km /x2
Sposób pokonania: rower


Z prawej strony kościół z oświetlonym krzyżem na górze, z lewej strony oświetlony krzyż przy kościele.Parafia w Świniarach leży na obrzeżach Wrocławia, od kościoła parafialnego jest tylko 1,7 km do granicy. Będąc w kościele czuć tą odrębność i rodzinną atmosferę panującą na wioskach.
Tuż przed Mszą Świętą panie odmawiały nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy a później przyszedł ksiądz i była Msza Święta. Ksiądz wyglądał na przeziębionego na psalmie załamał mu się głos ale przez cały czas dzielnie walczył. Komunia Święta była na klęcząco przy balaskach a przed zakończeniem Mszy Świętej ksiądz polecił intencje o zdrowie księdza proboszcza i wszystkich chorych, pomodliliśmy się jeszcze za wszystkich zmarłych, ksiądz udzielił Bożego Błogosławieństwa, pomodlił się po Mszy Św., zgasił świece i wyszedł z kościoła. Zazwyczaj ksiądz sam dopilnowuje, żeby światło było zgaszone i kościół dobrze zamknięty, ale tutaj pełne zaufanie do parafianki.


Kościół jest mały, ale bardzo ładny, pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1318 roku. Na głównym ołtarzu znajduje się Pan Jezus na krzyżu i po Jego obydwu stronach stoją aniołowie trzymający kielichy. Po lewej stronie ołtarza jest figura Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus natomiast
Święta Jadwiga patronka kościoła posiada swoją figurę z prawej strony oraz na suficie. :-) Niestety zanim zrobiłam zdjęcie zgasło światło i kościół był już zamykany tak więc wszystkich zaciekawionych tematem zapraszam do odwiedzenia tego ładnego kościółka osobiście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz