poniedziałek, 21 listopada 2016

Króluj nam Chryste

W uroczystość Chrystusa Króla postanowiłam odwiedzić wszystkie kościoły Chrystusa Króla w Archidiecezji Wrocławskiej, spodziewałam się wielkiej liczby kościołów pod tym wezwaniem a tymczasem było ich tylko 6.

Trasa: Wrocław – Wilczków, Zielęcice (Brzeg) – Postolin (Milicz) – Jemielno – Brzeg Dolny – Kwietno (Środa Śląska) – Wrocław
Link do trasy: https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1MPx4K4ZOweMMwWGJQy-lAXJh0fA&ll=51.19664683328244%2C16.94486500000005&z=9
Długość: 330 km
Sposób pokonania: samochód
Galeria zdjęć: https://goo.gl/photos/2LydDrgfH4bdY4LK7

W Archidiecezji Wrocławskiej są 3 kościoły filialne oraz 3 parafialne pod wezwaniem Chrystusa Króla i wszystkie odwiedziłam.

Kościoły pod wezwaniem Chrystusa Króla w Archidiecezji Wrocławskiej

Lp. Parafia Rodzaj Dekanat Miejscowość
1 Chrystusa Króla parafialny Wrocław - Śródmieście Wrocław
2 NMP Różańcowej filialny Brzeg- południe Zielęcice
3 Św.Anny filialny Milicz Postolin
4 Chrystusa Króla parafialny Góra - wschód Jemielno
5 Chrystusa Króla parafialny Brzeg Dolny Brzeg Dolny
6 NMP Różańcowej filialny Środa Śląska Kwietno

Według strony Archidiecezji Wrocławskiej jest również 5 kaplic pod wezwaniem Chrystusa Króla, ale kaplice nie były celem mojej pielgrzymki.

Kaplice pod wezwaniem Chrystusa Króla w Archidiecezji Wrocławskiej

Lp.ParafiaRodzajDekanatMiejscowość
1 Świętego Krzyża Kaplica zakonna Sióstr de Notre Dame Wrocław - Katedra Wrocław
2 Najświętszego Imienia Jezus Kaplica mszalna Szpital Miejski Wrocław - Katedra Wrocław
3 Św. Antoniego Padewskiego Kaplica mszalna Wrocław - północ I Wrocław
4 Podwyższenia Krzyża Świętego Kaplica mszalna Strzelin Górzec
5 Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Wolfganga Kaplica mszalna Borów Mańczyce

 

Kościół Chrystusa Króla we Wrocławiu

 


Jest to największy kościół i najbardziej okazały ze wszystkich kościołów pod wezwaniem Chrystusa Króla. W głównym ołtarzu znajduje się bardzo wysoka figura Chrystusa Króla w koronie. Parafia jest prowadzona przez księży Salezjanów, którzy przygotowywali parafian do odpustu. W ramach przygotowań od 11.11.2016 do 19.11.2016 codziennie po wieczornej Eucharystii była odmawiana Nowenna do Chrystusa Króla a w sobotę dzień przed uroczystością był Wieczór Uwielbienia. W dniu Uroczystości Chrystusa Króla na każdej Eucharystii przed Najświętszym Sakramenty odbył się uroczysty Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Na Mszy Świętej o godzinie 13:00 odbył się odpust a o godzinie 15 odbył się seans filmu „Christiada” przy kawie, herbacie i ciastku.

Dojazd:

Komunikacją miejską autobusem lub tramwajem w zależności od której strony Wrocławia ktoś jedzie, dla osób jeżdżących samochodem najlepiej jechać od strony ulicy Zachodniej, gdzie z tyłu kościoła można zaparkować samochód na parafialnym parkingu.

 

Kościół Chrystusa Króla w Zielęcicach

 


Kiedy przyjechałam odwiedzić kościół to był zamknięty w środku, nigdzie nie było żadnej informacji na temat uroczystości związanych z tym dniem. Parafia nie posiada własnej strony internetowej.

Dojazd:

Jadąc samochodem z Wrocławia trzymamy kierunek na Brzeg i Opole, kiedy dojedziemy do tabliczki Brzeg w lewo a Opole prosto, jedziemy jak na Opole i nie skręcamy do Brzegu. Zaraz za drogowskazem z prawej strony jest tabliczka Zielęcice i trzeba uważać żeby jej nie minąć.

 

Kościół Chrystusa Króla w PostolinieKościół pochodzi z 1893r. i znajduje się na liście zabytków. Jest niewielki, posiada chór i w głównym ołtarzu są 2 obrazy Chrystusa Króla, na jednym Pan Jezus jest w koronie cierniowej a na drugim rozpostarty na krzyżu stojący nad Ziemią. Msza św. odpustowa była o godzinie 10:00 jako jedyna Msza Święta odprawiana w tym dniu w kościele. Uroczystość odpustowa była zakończona procesją Eucharystyczną.

Dojazd:

Od strony Trzebnicy są tabliczki na Milicz, przed Miliczem za miejscowością Lasowice jest odbicie na Gruszeczkę. Jadąc na Gruszeczkę wjeżdżamy do wioski Postolin, zaraz na początku miejscowości jest znak ostrzegający o drodze podporządkowanej z prawej strony. Jest to droga z kostki brukowej, która prowadzi prosto do kościoła położonego zacisznym miejscu, niedaleko lasu.

 

Kościół Chrystusa Króla w Jemielnie


Kościół w Jemielnie jest bardzo stary, pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1308 roku. W głównym ołtarzu jest duży obraz Pana Jezusa w koronie trzymającego berło, któremu aniołki zakładają koronę a nad nim maleńki obraz Pana Jezusa w koronie cierniowej. Po jednej stronie jest obraz Święty Kościoła Piotr Apostoł a po drugiej stronie Święty Narodów Paweł Apostoł. Msza Święta odpustowa była o godzinie 13:00 z uroczystą Procesją Eucharystyczną.

Dojazd:

Jemielno jest małą miejscowością pomiędzy Głogowem a Rawiczem, dojazd jest uzależniony od miejscowości z której się przyjeżdża. Jadąc z Postolina trzeba trzymać kierunek na Żmigród a później na Wińsko i w Wińsku jest odbicie na Jemielno.

 

Kościół Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym

 Kościół pochodzi z XII wieku i jest zbudowany w stylu mieszanym. W głównym ołtarzu znajduje się figura Chrystusa Króla nad tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej. Msza Święta odpustowa była o godzinie 12:00 i zakończyła się uroczystą Procesją Eucharystyczną. Nie wiem jak przebiegały przygotowania do uroczystości, ale na terenie parafii w kościele pomocniczym jest Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu a przy kościele Chrystusa Króla jest tabliczka: „PRZEŻEGNAJ SIĘ, MIJASZ DOM BOŻY”.

Dojazd:

Brzeg Dolny jest większą miejscowością i najlepiej przyjechać do parafii korzystając z nawigacji GPS, Ulica Naborowska przy której jest kościół jest zaraz na początku miejscowości za przejazdem kolejowym, kiedy się jedzie od strony Wołowa.

 

Kościół Chrystusa Króla w Kwietnie

 


Kościół zbudowany w 1891 w stylu neogotyckim, z prawej strony ołtarza znajduje się obraz Chrystusa Króla w koronie. O godzinie 13:30 odbyła się jedyna w tym dniu Msza Święta odpustowa zakończona uroczystym odmówieniem Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana przed Najświętszym Sakramentem i procesją Eucharystyczną wokół kościoła. Mieszkańcy Parafii NMP Różańcowej na terenie, której znajduje się ten kościół uczcili Jubileuszowy Akt  Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana idąc w Pieszej Pielgrzymce z Malczyc do Kwietna w dniu 19.11.2016. Pielgrzymka była zakończona Eucharystią oraz ogniskiem, w pielgrzymce uczestniczyły 103 i ksiądz się cieszył z tak wielkiego zaangażowania. :-)

Dojazd:

Jadąc drogę Środa Śląska – Lublin, za Środą Śląską skręcamy do miejscowości Wilczków, przejeżdżamy przez Wilczków i następna miejscowość to już jest Kwietno. Kościół jest widoczny z lewej strony zaraz po wjeździe do miejscowości.

Podsumowanie

Podsumowując miałam tylko jeden dzień na odwiedzenie wszystkich kościołów i ograniczoną możliwość żeby zdążyć z jednej parafii do drugiej tak więc relacja w 100% nie odzwierciedla wydarzeń na parafiach. Na części parafiach była informacja o tym co się na niej działo pisemna albo ksiądz wspominał o różnych działaniach ale na innych nie. W mniejszych miejscowościach są praktykowane Procesje Eucharystyczne wokół kościoła, kramy z odpustami, przyjazd księży z pobliskich parafii oraz świętowanie poza kościołem. We Wrocławiu świętowanie miało bardziej oficjalny charakter, ale najważniejsze to pozwolić na królowanie Pana Jezusa we własnym sercu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz